Yılbaşı Çiçeği: Kokina

Tarih: 19.12.2022 11:26
Yılbaşı Çiçeği: Kokina
Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina, Yunanca’ da kırmızı anlamına gelmektedir. Bilinenin aksine kokina tek bir bitki değildir. Ruscus aculeatus ve Similax excelsa olmak üzere iki bitkinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. 

Yılbaşı çiçeği kokina bitkisi, şans çiçeği olarak da bilinir. İstanbul çiçekçilerinde aralık ayında görmeye başladığınız bu bitki zahmetli bir yapım sürecine sahiptir. İstanbul’ da yılbaşından iki ay önce toplanmaya başlanan yeşil yapraklı Ruscus aculeatus dalları dikenli olması sebebiyle zahmetli bir toplanma süreci içerir. Toplanan yeşil dallar, kasım ayında istenilen hale gelen Similax excelsa (Sincan) meyvesi ile birleşmeye bir demet oluşturulur. Bu demeti ortaya çıkarmak 3 gün sürmektedir. Tamamlanan demetler, tezgahlarda satışa sunulmaktadır. Bu İstanbul Rumları’ nda kokina bitkisine verilen önem, Roman halkta da etkisini göstermiştir. Evinde kokina bitkisi bulunmayan Roman göremezsiniz. 

Şans çiçeği olarak da bilinen kokina bitkisi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Kokina bitkisi olan bir evde, yeşil yapraklar solmaz ve bir yıl sonra da kokina demeti aynı şekilde durursa bu evde yaşayan kişilerinin istek ve dileklerinin gerçekleşeceği rivayet edilmektedir. Aynı zamanda ev sahibi olacağı da söylentiler arasındadır. 

Evinizde yılbaşı atmosferi oluşturacak, yeşil ve kırmızı tonlarıyla evinize canlılık getirecek kokina bitkisi, sağlığınız için de bir o kadar faydalıdır. Ruscus aculeatus bitkisi kök ve yaprakları, kurutulup kaynatılarak çay olarak tüketilebilir. Bu bitki, idrar söktürücü ve böbrek taşı düşürücü olarak aktarlarda satılmaktadır. 

Dileklerinizin kabulü ve sağlığınıza faydası konusunda sizlere pek inandırıcı gelmiyorsa bile yeni yıla umutlarla girmek, yeşil ve kırmızı renkleriyle tüm ihtişamını sergileyen kokina bitkisine evinizde bir yaşam sunmak sizlere güzel bir başlangıç sağlayabilir. 

Evinizde yeşeren bitkilerinizin yeni yılda tüm hayatınızı yeşertecek güzellikler getirmesi dileğiyle...

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...