V60 Kahve Demleme Yöntemi

Tarih: 09.12.2022 12:12
V60 Kahve Demleme Yöntemi
V60, kahve demleme yöntemlerinden biridir. V60 kahve demleme, filtre kahve demlemek için kullanılan uygun bir demleme yöntemidir. V60 kahve demleme yöntemi,  kahve tutkunlarına ve yeni tatlar keşfetmeyi sevenlere unutulmaz bir kahve deneyimi yaşatır. 
3.nesil kahve tutkunları, kahvenin tarladan bardağa kadar olan süreci hakkında bilgi sahibi bilinçli bireylerdir. Bilinçli kahve tüketicisi, her kahvenin farklı bir aroması olduğunu, kahve çekirdeğinin yetiştiği yöreye göre tat, koku ve aroma gibi parametrelerinin değişebileceğini bilir. Kahve seçimleri de bu bilince göre şekillenmektedir. V60 kahve demleme yöntemi, kahvenin aromasını tam anlamıyla bardağa taşıması ve fazla temizlik gerektirmemesi nedeniyle kahve tutkunlarının bir numaralı tercihidir.  

V60 Kahve Demleme İçin Gereken Ekipmanlar

Filtre kahve 
Ölçü Kaşığı 
Hario V60 dripper 
Filtre kahve kağıdı

Kettle
Sürahi

V60 İle Kahve Nasıl Demlenir?  

V60 ile kahve demlemede öncelikle filtre kahve kağıdını, dripper içine düzgünce yerleştirelim. Daha sonra filtre kahve kağıdını ıslatalım. Kahveyi kağıdın tam ortasına gelecek şekilde ekleyelim. Tam ortasına gelmezse elimizle hafif sallayarak kahveyi ortaya alalım. Kaz boyunlu olarak da geçen ince boyunlu kettle ile suyu saat yönünde yavaş yavaş ilave edelim. Kahve kağıdı üst kısma kadar sıcak suyla dolduğunda tamamının sürahiye akması için beklemelisiniz. Zaten işin sırrı tam da burada! İstediğiniz miktarı elde edene kadar bu işleme devam edin. Son olarak kahvenizi kupaya alarak kendiniz için yarattığınız zamanda bir kupa eşsiz aromalı kahveye yer vermiş olursunuz. 

V60 Yöntemi Ve Diğer Yöntemler Arasındaki Fark Nedir? 

Bu başlık altında V60 kahve demleme yöntemi ve diğer kahve demleme yöntemleri arasındaki farka değinelim istedik. V60 kahve demlemenin yöntemine “pour over” adı verilmektedir. V60 yöntemi, kahveyle buluşan suyun özgürce akmasına izin verir. Diğer yöntemlerde kaynamış su kahvenin üzerine direk dökülür. Bu durumda tam anlamıyla haşlama bir kahve içmiş olursunuz. 
V60 dripper, 60 derecelik bir akım eğrisine sahip olduğu için bu adı almıştır. Kahveye lezzetini veren de bu akış eğrisidir. 

Kahvenizin eşlik ettiği güzel günler dileriz!
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...