Küçük Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilecek 5 Nokta

Tarih: 21.10.2022 17:01
Küçük Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilecek 5 Nokta
Küçük salon dekorasyonunda zorlananlara bu yazımızda dikkat etmeleri gereken noktaları anlatmaya geldik! Mobilya bakarken genellikle showroomlara gidip mağazada kurulmuş düzene göre seçimlerimizi yapıyoruz. Ancak eve geldiğinizde mobilyalarınız çok kaba duruyor ve küçücük alanda sıkışıklık hissi oluyor. “Peki bunun önüne nasıl geçelim? Küçük salonlarda hem zevkimi yansıtıp hem de nasıl geniş alan bırakabilirim?” gibi sorular zihninizde yer buluyorsa bu yazıda aradığınız çözüm önerilerini bulacaksınız.

1.    Odanızın Ölçülerini Mutlaka Almalısınız

Mobilya seçiminde salon ölçülerinizi göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Showroomda beğendiğiniz mobilya evinizde büyük ve göz yorucu konumlanabilir. Bunu engellemek adına odanızın m2’sini ölçmek doğru bir yöntemdir. 

2.    Koltuk Sayısına Dikkat Etmelisiniz

Küçük salonlarda geniş bir orta alan kalsın isterseniz, tercihinizi L koltuktan yana kullanabilirsiniz. L koltuk tercihi, yer kaplama konusunda avantajlıyken, misafir olması durumunda hem yatak olmaması hem de fazla kişinin yan yana oturması gereği gibi dezavantajlara da sahiptir. Benim misafirim çok gelir derseniz, L koltukların yatak olan modelleri de mevcut.  İki berjer iki koltuk olan mobilya modellerinde yalnızca iki kanepeyi satın alarak küçük salonlarınızda tarzınızı yansıtmanız mümkün.

3.     Halı Deyip Geçmeyin

Küçük salonlarda kullanacağınız halı büyüklüğü de salon büyüklüğünüze göre olmalı. Büyük ölçü halı kullanmanızda bir sakınca yok tabi. Ancak temizliğe çok fazla zamanı olmayan, salonu hareket alanı kısıtlanacak kadar dar olan kişilerin özellikle sadece orta alanı kaplayan bir halı tercih etmesini öneririz. 

4.    Renklerin Gücünden Yararlanmalısınız

Küçük ve dar salonunuz varsa ferah ve aydınlık olmasını sağlamalısınız. Özellikle de açık renk duvar boyaları seçmek, mobilyalarda açık renklerin gücünden yararlanmak odanıza ferahlık katacağı gibi geniş bir görünüm de kazandıracaktır. 

5.    Aksesuar Boyutlarına Dikkat Etmelisiniz

Aksesuarlar her alanda kullanabileceğiniz, ortama özgünlük kazandıracak tasarım harikalarıdır. Özellikle dekoratif ayna, tablo gibi duvar dekorasyonunda yer alan aksesuarların boyutlarının önemli olmadığı düşünülür. Tam tersine odaların boyutu, duvar genişliği, tavan boyu gibi etkenler, aksesuar seçimini etkilemektedir. 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...