FIFA Dünya Kupası

Tarih: 26.12.2022 10:24
FIFA Dünya Kupası
FIFA Dünya Kupası, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvasıdır. Futbol zaman içinde yaygınlaşan ve popülerleşen bir spor dalı olmuştur. Dünya çapında en çok oynanan sporlardan birisi haline gelmiştir. Dünya Kupası maçları, Dünya nüfusunun neredeyse yarısının takip etmiş olduğu büyük bir organizasyondur. İlk turnuva 1930 yılında yapılmıştır. Turnuva dört yılda bir gerçekleşmektedir. Turnuva, ilk gerçekleştiği yıldan bu güne yalnızca iki kez gerçekleşmemiştir. Bunun nedeni de 1942 ve 1946 yıllarında II. Dünya Savaşı dönemine denk gelmesidir. İki turnuva arasında dört yıl olma nedeni, bu süre zarfında turnuvaya dahil olacak ülke takımlarının belirlenmesidir. Üç yıl boyunca süren elemeleri geçmeyi başaran takımlar, FIFA Dünya Kupası Finalleri aşamasında mücadele eder. 211 ülkenin katıldığı elemelerden final için ev sahibi ülke ile birlikte yalnızca 32 ülke katılmaya hak kazanır. Ev sahibi ülke, ev sahipliği yapmasından ötürü elemelere katılmaksızın direkt final oynama hakkını kazanır. 

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 21 Dünya Kupası turnuvasında 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşmıştır. Brezilya, her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundadır. Beş şampiyonluk sayesinde Dünya Kupası maçlarının en başarılı takımıdır.
Dörder şampiyonlukla İtalya ve Almanya, üçer şampiyonlukla Arjantin, ikişer şampiyonlukla Fransa ve Uruguay, birer şampiyonlukla da İngiltere ve İspanya, Dünya Kupası’ nın en başarılı takımı Brezilya’ yı takip etmektedir. Son kazanan ülke, 2022'de Katar'da oynanan turnuvada üçüncü kez şampiyon olan Arjantin'dir.


Dünya Kupası Tarihinden 5 İlginç Bilgi  

1.    1986 yılında Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda, ismini de düzenlendiği yerden alan, bir tribün gösterisi olan “Meksika Dalgası” taraftarlar tarafından sergilendi. Meksika Dalgası, günümüzde hala birçok takımın taraftarları tarafından yapılmaya devam ediyor.

2.    1950 Dünya Kupası’ndaki Brezilya ve Uruguay finalini yaklaşık 200 bin kişi izledi. Finalin ardından Uruguay şampiyonluğu kazanırken ev sahibi ülke Brezilya’nın taraftarlarından 3 kişi kalp krizi geçirdi ve 1 kişi intihar etti. Yaşanan bu olay sonrası bir hafta yas tutuldu.

3.    1994 yılında ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’nda kupa tarihinde en çok ses getiren olaylardan birisi yaşandı. Arjantinli futbolcu Maradona doping nedeniyle ihraç edildi ve Kolombiyalı futbolcu Escobar kendi kalesine gol attığı için ülkesinde öldürüldü. ABD-Kolombiya maçında kendi kalesine gol atan ve takımının turnuvadan elenmesine neden olan Kolombiyalı Andres Escobar, Medellin şehrinde bir barda silahlı saldırıya uğradı. Öldürülmesi futbol dünyasını derinden sarstı.

4.    1962’de Şili’de düzenlenen Dünya Kupası fazlasıyla sert geçti. Şili ve İtalya arasındaki sert maç sonrası, Şili’deki birçok dükkâna “İtalyanlar giremez” ifadeleri asıldı. Kupadaki ilk 12 maçta 37 futbolcu sakatlandı. Brezilya’nın yıldız futbolcusu Pelé, ikinci maçında sakatlandı ve kupaya veda etti.

5.    Hindistan, Brezilya’da düzenlenen 1950 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Ancak çıplak ayakla oynamalarına izin verilmediği için spor müsabakasından çekilmek zorunda kaldılar. O zamandan beri Hindistan, hiçbir Dünya Kupası’nda yer almadı.
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...