Türkiye’de Michelin Yıldızlı Restaurantlar

Tarih: 20.02.2023 15:06
Türkiye’de Michelin Yıldızlı Restaurantlar
Türkiye’de Michelin Yıldızlı Restaurantlar

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden Michelin Rehberi, artık İstanbul’da yer alan restoranları da içeriyor. Michelin Rehberi’ne İstanbul’dan 53 tane restoran seçilmiştir. Bunlar içerisinde Michelin R
ehberi müfettişleri tarafından belirlenen “harikulade yemekleri” olan restoranlara layık görülen Michelin Yıldızı’nı alan restoranlar da belirlenmiştir.
 
Michelin Rehberi Nedir?


Belik de yemek rehberi olarak bilinen Michelin Rehberi, ilk olarak daha fazla seyahate teşvik amacıyla ortaya çıkmıştır. Bahsedilen büyük vizyon, 1889 yılında Andre ve Edouard Michelin kardeşler otomobillerin çok az geliştiği dönemde kendi adlarını taşıyan lastik şirketi kurmalarıyla başlamıştır. Michelin kardeşler, otomobil satışlarını artırarak lastiğe duyulan ihtiyacı da artırmak amacıyla günümüze kadar gelişerek gelen harika bir fikir ortaya koymuşlar. Michelin kardeşler, seyahati teşvik eden, gezginler için kullanışlı bilgilerle dolu küçük bir rehber hazırladı: Bu rehberin içeriğinde, haritalar, lastiğin nasıl değiştirileceği, benzinlikler hakkında bilgiler ve harika yemekler yiyebileceğiniz veya konaklayabileceğiniz lokasyonların bir listesi mevcuttu. Yirmi yıl boyunca ücretsiz dağıtılan Michelin Rehberi, Andre Michelin'in, bir lastikçiye gidip binbir emekle oluşturulan rehberlerinin, tezgah ayağını desteklemek için kullanıldığını görmesiyle belirli bir ücret karşılığında satışa sunulmaya başlamıştır. Bu kararı  “İnsan sadece para ödediğine gerçekten saygı duyar” ilkesine dayalı olarak vermişlerdir.

Michelin Yıldızı Nedir?

Michelin yıldızı, Michelin Rehberi’nin yer aldığı ülkelerde her yıl açıklanmaktadır. Yemeklerde kullanılan malzemelerin kalitesi, tatların uyumu, pişirme tekniklerinin ustalığı, şefin karakterinin restorana yansıması, menüde zaman içinde istikrarlı bir başarı gösterilmesi gibi unsurlar göz önüne alınarak restoran müfettişleri tarafından belirlenen restoranlara Michelin yıldızı dağıtılıyor.
Günümüzde Michelin yıldızı sayısı ve kriterlerini sizler için derledik.

Bir Michelin Yıldızı, çok iyi malzemelerin kullanıldığı, yüksek standartta ve belirli bir istikrarda yemeklerin pişirildiği restoranlara veriliyor.

İki Michelin Yıldızı, restoranın şefinin karakterinin ve yeteneğinin yemeklere yansıdığı durumlarda takdim ediliyor.

Üç Michelin Yıldızı, kariyerinin zirvesinde olan ve yemek pişirme yöntemi bir sanata dönüşen şeflerin yönettiği restoranlara layık görülüyor.

Türkiye’de belirlenen 53 restoran içerisinden 5 restoran Michelin yıldızına layık görüldü.

Mikla Restaurant

New York Times’da "İleri görüşlü ama köklü ve her şeyden önce lezzetli"  cümlesiyle tanımlanan Mikla Restaurant, bir Michelin yıldızına layık görülmüştür.

Nicole Restaurant

Geleneksel Türk Mutfağı konseptini eşsiz çağdaş bir yorumla harmanlayarak nefes kesen İstanbul manzarasına sahip şık terasında konuklarına unutulmaz bir mutfak deneyimi yaşatmayı amaçlayan Nicole Restaurant, Michelin müfettişleri tarafından bir Michelin yıldızına layık görülmüştür.

Araka Restaurant

Michelin müfettişlerinin, “Yöresel ürünlerin kendini göstermesine izin veren heyecan verici yemekler yaratılan restaurant” olarak adlandırılan Araka Restaurant, bir Michelin yıldızına layık görülmüştür.

Neolokal Restaurant

Geleceği garanti altına almak için geleneklerin günümüz şartlarına uyarlanıp sürdürülebilir olması gerektiğini düşünen Neolokal, bir Michelin yıldızına layık görülmüştür.

Fatih Tutak Restaurant

“Türk olarak köklerimize ve mutfağımızın geleneklerine saygı göstermekle, korumakla yükümlüyüz” mottosunu mutfağa yansıtan restaurant, müfettişler tarafından iki Michelin yıldızına layık görülmüştür. 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...