"Minimalizm ve Fonksiyonellik: Küçük Odalarda Alanı En İyi Şekilde Kullanma"

Tarih: 07.07.2023 12:13
Minimalizm ve Fonksiyonellik: Küçük Odalarda Alanı En İyi Şekilde Kullanma
Artık eskisi gibi geniş evler tarih oluyor. Daha ziyade rezidans tipli 1+1 evler son dönemlerin sıklıkla tercih edilen yaşam alanlarını kapsamaktadır. Tamda bu sebeple bireyler küçük odakları en iyi şekilde nasıl kullanırım gibi soruları sıklıkla araştırmaktadır.
Özellikle oda ölçülerine uygun ve çok amaçlı kullanım sunan fonksiyonel mobilyalar kullanmanız oldukça önemlidir. Elbette ki bu noktada depolama alanı da ilk arayacağınız özellik olmalıdır. Minimalizm ve fonksiyonellik çerçevesinde elde edebileceğiniz tasarım fikirleri ile daha geniş ve ferah alanlara sahip olabilirsiniz!
Elbette ki duvarları da unutmamak gerek! Genellikle sade kullanılan duvarlar aslında iyi kullanıldığında muazzam bir depolama alanı olabilir. Bu noktada duvarları etkin bir şekilde kullanarak depolama alanı oluşturabilirsiniz. Böylelikle kitap rafları, askılıklar, duvara monte edilen masalar veya katlanabilir masa ve sandalyeler gibi seçeneklerle odanın taban alanını boşaltabilirsiniz.
 

Konfor ve Ferahlığı Yaşam Alanlarınıza Taşıyın


Bir yaşam alanının geniş ve ferah olması hem daha rahat nefes almanızı hem de modern bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bu kapsamda aşağıda yer alan maddeler sizlere referans olmalıdır;
 • Aynaları Kullanın: Büyük bir ayna odanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayan aynalar, hem işlevse özellikleri sayesinde işinizi görür hem de ferahlık sunar.
 • Duvar Renkleri ve Aydınlatma: Duvar renkleri de evlerinizde iç açıcı bir görünüm sunmak için oldukça önemli bir noktadır. Özellikle daha açık renkler, özellikle beyaz ve nötr tonlar, odanın daha geniş görünmesini sağlar.
 • Depolama Çözümleri: Küçük işlevsel depolama çözümleri, yatak altı çekmeceler, duvara monte edilen raflar, askılıklar ve saklama kutuları gibi seçenekler kullanarak eşyalarınızın depolanmasını destekleyebilirsiniz.
 • Minimalist Tasarım: Minimalizmin temelinde normalden daha az eşya ile daha ferah bir görünüm elde etmek yatmaktadır. Bu sebeple odadaki gereksiz eşyaları ve dekoratif unsurları azaltarak temiz ve sade bir görünüm elde edebilirsiniz.
 

Çift Amaçlı Mobilyalar: Küçük Odalarda İki İşlevli Çözümler


Çift amaçlı mobilyalar, küçük odalarda alan tasarrufu sağlamak için muazzam bir buluştur. Genellikle bireylerin günümüzde sıklıkla tercih ettiği bu mobilyalar, görünüşünde gizli depolama alanlarıyla muazzam bir çözüm sunmaktadır. Yaşam alanlarınızda yer tasarrufu ve işlevselliği artırmak için ideal bir seçim olan çift amaçlı mobilyalar, birden fazla işlevi bir araya getirerek odanın kullanımını optimize eder.

Yukarıda anlatılanlara ithafen birkaç örnek vermek faydalı olabilir. Örneğin çekyat yataklar, hem oturma odaları için koltuk yerine geçer hem de misafir odaları için ideal bir yatak oluşturabilir. Böylece hem koltuk hem de yatak tekbir mobilyada birleşir. Bu örnek sizlere referans olabilir. Bunun yanı sıra;
 1. Yemek Masası ve Çalışma Masası: Yemek masası demişken mutfağınız küçükse alanı genişletmek için katlanabilir masalar da tercih edebilirsiniz. Bu bilginin yanında mutfak veya oturma odası gibi alanlarda kullanılabilen yemek masaları, gündüzleri yemek masası olarak kullanılırken, akşamları veya ihtiyaç olduğunda çalışma masası olarak kullanılabilir.
   
 2. Depolama Üniteleri: Yukarıda yer alan başlıkta da anlatıldığı üzere duvarlar, muazzam bir depolama aracıdır diyebiliriz. Güncel olarak tercih edilen dekorasyon fikirleri kapsamında Kitaplıkların duvarlara montelenmesi mantıklı bir çözümdür. Bununla birlikte TV ünitesi veya sehpa gibi mobilyaların altında veya içinde bulunan depolama kısımları sayesinde eşyaları düzenli bir şekilde saklamak da mümkün olur.
   
 3. Duvar Yatakları: Duvar yatakları daha yaşam alanlarına pek girmeyen bir hayli önemli bir mobilyadır. Şu an için genellikle stüdyo dairelerde veya çok küçük yatak odalarında kullanılan bu ürünler, gündüzleri katlanır ve duvar paneli olarak kullanılırken, gece yatak olarak açılabilir.
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...