Sanatın Zirvesindeki İkonlar: Klasik Tablolar ve Eserlerinin Öyküleri

Tarih: 07.07.2023 11:50
Sanatın Zirvesindeki İkonlar: Klasik Tablolar ve Eserlerinin Öyküleri
Klasik tabloların sanatın zirvesinde yer alan mihenk taşı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle her eserin bambaşka bir öyküsü olması ve bu öykülerin her bireyde farklı anlamlar uyandırması, klasik tabloların ölümsüzlüğünü desteklemektedir. Bu sebeple klasik tablolar bütünüyle sanat tarihini yansıtmaktadır diyebiliriz.

Bazı klasik tablolar herkesin evinde yer alan o muazzam yapıtları oluşturmaktadır. Bu eserlerden birkaçını sizler için derledik;
  1. Mona Lisa (Leonardo da Vinci): Mona Lisa tablosu denildiği zaman gözünüzde tablonun canlandığı tahmin edilebilir bir durum. Özellikle İtalyan Rönesans döneminin ünlü sanatçısı olan Leonardo da Vinci tarafından resmedilmesiyle milyonların yaşam alanlarına konuk olmuştur. Bu klasik tablo, gizemli bir kadının portresini içermektedir ve yıllar boyunca dünyanın en tanınmış sanat eserlerinden biri haline gelmiştir.
  2. Starry Night (Vincent van Gogh): Starry Night, ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından 1889 yılında resmedilen klasik tabloların popüler yapıtları arasında yer almaktadır. Özellikle yatak odanıza, salonlarınıza muazzam bir hava katacak olan bu tablo, yıldızlarla dolu bir gece gökyüzü tasvir edilir.
  3. The Last Supper (Leonardo da Vinci): Oldukça muazzam ve bir o kadarda merak uyandıran bu tablo, Leonardo da Vinci'nin İsa ve havarileriyle son akşam yemeğini tasvir eden ünlü fresk tablosudur. Genellikle işyerlerinde, yaşam alanlarında sıklıkla kullanılan The Last Supper, Hristiyanlıkta önemli bir olayı anlatır.
  4. The Scream (Çığlık Tablosu): The Scream, Türkçe tanımıyla çığlık tablosu da Norveçli ressam Edvard Munch tarafından 1893 yılında yapılmış bir tablodur. Tablo içerisinde yer alan figürün çığlık atmış gibi göründüğü bu tablo, korku ve çaresizliği betimlemektedir.
  5. Guernica (Pablo Picasso): Guernica, Picasso’nun en önemli eserlerinden biridir. Özellikle Guernica saldırısına tepki olarak yapılan bu eser, savaşın korkularını, yıkımını ve insanlık dramını ifade eder.

 

Klasik Tablolarla Sofistike ve Şık Bir Salon Dekorasyonu


Son dönemlerde sanat ve dekorasyonun izdüşümlerini bireyler yaşam alanlarına yansıtmaktadır. Modern çizgilerden ziyade daha vintage ve geçmişe dönük dekorasyon fikirleri, şıklığın temsili olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple bireyler klasik tablolara ve retro bir mobilya tasarımına ihtiyaç duymaktadır.
Öncelikle kişisel zevklerinizi iyi analiz etmeniz salon dekorasyonu için çok önemlidir. Neyi nasıl görmek istediğiniz ve nasıl şekillendirmek istediğiniz bu noktada ilk aşama olarak kaydedilmektedir. Hele ki salon gibi gününüzün çoğunluğunu geçireceğiniz alanlarda, en doğru ve en güzel tasarımı fikirlerinizle birleştirmelisiniz.
Salon dekorasyonunda etkin görünmek ve minimalizme yakın tasarımlar elde etmek için klasik tablolar sıklıkla önerilmektedir. Örneğin bej tonlarına yakın bir duvar rengi üzerine Mona Lisa tablosu fena fikir olmazdı öyle değil mi? Özellikle mobilya ve aksesuarla da bütünleşen klasik tablolar, misafirlerinizi yaşam alanlarınıza hayran bırakacak.
Yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra klasik tabloları çevreleyen aksesuarlar da dekorasyonun bir parçası olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu kapsamda daha şık ve stil sahibi aksesuarlar kullanarak tabloları tamamlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse antika çerçeveler, şık abajurlar, vintage aynalar veya minik biblolar gibi aksesuarlarla salonunuzun atmosferini zenginleştirebilirsiniz. Birbirinizi tamamlayan bu parçalar, içinizi açacak ve sizi bir nebze olsun geçmişe götürecektir.

Klasik Tabloların Koridorları Canlandırma Gücü


Klasik tabloların tüm odalarda harikalar yarattığını ve atmosferi bir anda değiştirdiğini belirtmiştik. Özellikle koridor gibi uzun ve geçişli alanlarda da farklı klasik tablo modellerini kullanarak yenilik sağlayabilirsiniz.
Bir evin ilk izlenimi koridor kapsamında oluşur. Genellikle koridorların sade ve şık olması misafirlerin diğer odalar hakkındaki görüşlerini diri tutar. Bu kapsamda koridorlarınızın duvar rengini ve zeminini klasik tablolarla uyumlu hale getirerek ilk adımı atabilirsiniz. Bunula birlikte duvarlarda pastel tonlar veya nötr renkler tercih ederek tabloların öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yer zemini ise ahşap veya nötr renkte bir halı ile tamamlanabilir.
Tüm bilgilerden hareketle klasik tablo modellerini, duvar ile uyumlu bir boyutta tercih etmeniz büyük önem arz eder. Örneğin koridor duvarlarınız daha küçük ise daha minimal bir boyutla tablolarını konumlandırabilirsiniz. Aksine duvarlarınız geniş ise tabloların da bu orana uygun olarak daha büyük ve geniş olması önerilmektedir.

Decovetro olarak sizler için minimal tasarım fikirlerini sunmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...