Kahve Demleme Yöntemleri

Tarih: 20.02.2023 15:10
Kahve Demleme Yöntemleri
Kahve kültürünün yeni bir boyuta taşındığı bu dönemlerde, yudumladığı kahvenin lezzetini kat kat katlamak isteyenlere özel birbirinden özel kahve demleme yöntemlerini derledik. Türk kahvesiyle birlikte tüm dünyaya yayılan kahve kültürü 3.nesil kahvecilikle daha da yaygın hale gelmiştir. 3.nesil kahvecilik olarak adlandırılan yeni nesil kahve kültürü, kahve dükkanı zincirlerini de beraberinde getirmiştir. Bir yerden bir yere giderken, sabah ayılmaya çalışırken bir bardak iyi demlenmiş kahve en iyi seçenektir hiç şüphesiz. Kahve severler de çok iyi bilir ki, kahvenin çekirdeği, çekirdeğin kavrulma süresi, öğütülmesi ve demlenmesi kahvenin eşsiz lezzetini ortaya çıkarır. Bir bardak kahvenin, lezzetinde barındırdığı detaylar, kahve severlerin hassas noktalarıdır.

Dışarıda içtiğiniz kahveyi mutlaka sevdiğiniz yerlerden tercih ediyorsunuzdur. Peki ya evinizde de kahve hazzını eşsiz kılacak birkaç demleme yöntemiyle, tadına koyulmaz kahve lezzetini yakalamaya ne dersiniz?
 
Chemex Kahve Demleme

2000’li yıllardan itibaren giderek popülarite kazanan chemex kahve demleme yöntemi, 3. nesil kahveler için en güzel demleme yöntemlerinden bir tanesidir.

Kullanım kolaylığı sunan chemex, el ile demlenen dripper bir kahve demleme yöntemidir. Pour over olarak adlandırılan kahve ve sıcak suyun buluşturulduğu yöntem temeline dayanan chemex demleme, kahvenin üzerine suyun yavaşça dökülmesi ile elde edilir. Bu yöntem kahve çekirdeğinin kendine özgü aromasını ve yağını kahvenize en iyi şekilde yansıtacaktır.

Moka Pot

Moka pot, ocak üzerinde kullanılan, özellikle espresso tadına yakın kahve içmek isteyenlerin tercih ettiği kahve demleme yöntemidir. Gelişen teknolojiyle birlikte rafa kaldırılan yöntemlerden biri olan moka pot, 3.nesil kahvecilikle yeniden can bulmuştur. Moka pot, kaynayan suyun basınçla birlikte kahve ile birleşerek kahve demleme sağlayan bir ekipmandır.

AeroPress

Oldukça yeni bir kahve demleme yöntemi olan aeropress, ince öğütülmüş kahveye kaynar su ekledikten sonra, bastırarak demleme yöntemi olarak tanımlanabilir.

Aeropress demleme tekniğinde aparatların büyük önemi vardır. Kahve demleme yöntemlerinde genellikle filtre olması yeterlidir. Ancak aeropress demleme yönteminde tüm malzemeler büyük önem taşımaktadır. Aparatlarının olması dahilinde evde kolaylıkla kahve demleme için kullanılabilecek bir yöntemdir.

Huzurla yudumlayacağınız kahvelerin eşlikçisi olabilecek yazılarımızı takipte kalın! 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...