Ev Dekorasyonunda Tablo Fikirleri

Tarih: 02.09.2022 14:33
Ev Dekorasyonunda Tablo Fikirleri
Yaşam alanlarınıza farklı bir enerji katmak isterseniz tablolar en büyük yardımcınız. Tablolar yalnızca salon ve oturma odası için sıklıkla kullanılsa da evin her bölümünde farklı yansımalar uyandırmaktadır. Güncel dekorasyon fikirlerinde banyo, mutfak, çocuk odası ve ev dışı ofis vb. alanlarda da tablo kullanımının yaygınlaşmış olduğunu görmekteyiz. Tablo kullanımı “bir tablo beğendiniz, onu duvarınıza astınız ve bitti” şeklinde olmamalıdır.  Tablo kullanmanın da kendi içerisinde incelikleri vardır.  Bu inceliklere gelin derinlemesine bir bakalım;

1. Tablo Rengi ve Duvar Rengi Uyumlu Olmalı 
Tablonun kendini göstermesi için duvarın rengi önemlidir. Duvar rengi koyu ve tablo da koyu olursa tablo kullanmak sadece göz yoracaktır. Tablolarınızı ön plana çıkarmak isterseniz zıt renklerin uyumundan yararlanabilirsiniz. Açık renk tablolar koyu renk duvarlarla; koyu renk duvarları da açık renk tablolarla eşleştirme yapabilirsiniz.

2. Tablolarınız Odalarınızın Dekorasyonu İle Uyumlu Olmalı 
Odalarınızın dekorasyonu ve tablolar birbirinden bağımsız olduğunda istediğiniz görsel etkiyi yakalayamayabilirsiniz. Tabloyu konumlandıracağınız alanın dekorasyonunu göz önünde bulundurarak seçimler yapmalısınız. Yaptığınız seçimleri daha fazla öne çıkarmak isterseniz odanızın aydınlatmasını da gözden geçirmeyi unutmayın!

3. Simetrik Olmasına Dikkat Etmelisiniz
Birden fazla tabloyu kombine edecekseniz asıldığı yere göre konumlanmasına ve tabloların birbiri ile simetrik olmasına dikkat edilmelidir. Simetrik asılmayan tablolar, çok fazla dikkat çekip algılarınızı dağıtacak, hoş olmayan görüntülere yol açabilir. 

4. Tabloların Yerden Yüksekliğini Ölçmeyi Unutmayın 
Tabloları belirli asma ölçüsü yoktur. Ancak göz hizasında olması önem  teşkil etmektedir.  Zeminden 1,5 metre yüksekliğe asılan tablolar makul kabul edilmektedir. Ancak bu ölçü tavan boyuna göre de değişiklik göstermekte. Tavan boyu yüksek olan yerlerde daha büyük tablolar kullanılabilirken tavan boyu küçük olan alanlarda minimal tablolar kullanılmalıdır. 

5. Mobilyalarınızla Uyumlu Tablolar Kullanmalısınız
Tablolar mobilyalarınızın tarzına ve tasarımına uymazsa estetik bir görünüm yakalamanız kolay olmaz. Daha spor bir etki bırakan mobilyalar için rahat ve fresh hisler bırakacak tablolardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca salaş dekorasyona sahip alanlarınız varsa tablolarınızı duvara asmak yerine zemine koyup duvara yaslayabilirsiniz de. 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...