5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü

Tarih: 05.12.2022 16:22
5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü
Hatırı kırk yıl süren lezzet desek cevabın “Türk Kahvesi” olduğunu herkes bilir. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel Türk kahvesi hakkında çok özel bilgileri sizler için derledik. Bir fincan kahve ile eşlik edebileceğiniz bu yazımız Decovetro ekibi tarafından Türk kahvesi severlere özel olarak hazırlanmıştır. Mis gibi kahve kokusu burnumuza dolduğuna göre okumak için hazır olduğunuzu düşünüyoruz...

Türk kahvesi Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze gelmiş en eski kahve hazırlama metotlarından biridir. Türk kahvesi, Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Gün içinde zaman farketmeksizin tüketilebilecek eşsiz bir kahve türüdür. Ancak Türk toplumunda, İngilizler’ deki beş çayı gibi Türk kahvesi için ayrılmış özel bir zaman dilimi mevcuttur. Sabah ve öğlen vakti arasında kalan zaman Türk kahvesi severlerin kahve saatidir. 

Kendine has tadı, kokusu ve köpüğü olan Türk kahvesi, sunum şekliyle de diğer kahvelerden ayrılmaktadır. Türk kahvesi, telvesiyle ikram edilen tek kahve çeşididir. Diğer kahve çeşitlerinin yanı sıra Türk kahvesi, kaynatılarak pişirilmektedir. Yeni dönemde filtre kahve gibi 3.nesil kahveler yaygınlaşmış olsa da Türk kahvesinin yeri ayrıdır. Osmanlı İmparatorluğu’ nda kahve tüketiminin yaygınlaşması “Kahvehane Kültürü” gibi toplumsal değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. Dönem kahvehanelerinde, kahve eşliğinde, edebiyat, şiir, sanat gibi sohbetlerin yanı sıra satranç gibi aktiviteler de yer bulmuştur. 

Türk kahvesinin kendine has tadı ve aroması olduğundan bahsetmiştik. Kendine has tat ve aromayı kavrulma esnasında kazanan Türk kahvesi, kavrulma derecelerine göre farklı damaklara hitap etmektedir. Kavrulma dereceleri, hafif kavrulmuş, orta kavrulmuş ve çok kavrulmuş olarak sınıflandırılır. Hatta halk arasında çok kavrulmuş yerine çifte kavrulmuş ibaresini de sıkça duyarsınız.  

Kahvenizle birlikte kendinize daha çok zaman ayıracağınız güzel günlere...

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...