Reggae Müziğin Kralı Bob Marley Hakkında Dikkat Çeken 10 Özellik

Tarih: 21.09.2022 12:12
Reggae Müziğin Kralı Bob Marley Hakkında Dikkat Çeken 10 Özellik
Reggae müziğin kralı olarak adlandırılan Bob Marley; 36 yıllık kısa ömrüne birçok plak, albüm ve konser sığdırmıştır. Söz yazarı, besteci ve yorumcu olarak farklı rollere de sahip olan Marley, hayatta maddi değerleri benimsemeyen, insana ve insanlığa değer katan, dillere pelesenk olmuş bir değerdir. Bob Marley hakkında çarpıcı 10 bilgiyi sizler için derledik.

1.    Siyahi bir anne ve beyaz bir babanın çocuğu olan Marley, babasının beyaz olmasından dolayı “beyaz çocuk” olarak çağrılmaktaydı. Siyahi insanların ne kadar ezildiğini görmüş ve yaşamış biri olarak, ömrü boyunca bu insanların maddi-manevi yanlarında olmak için uğraştı.

2.    Jameika' da dünyaya gelen Bob Marley in asıl adı ise Robert Nesta Bob Marley'dir.
 
3.    Bob Marley çok az kişinin inandığı Rastafarianizm dinine mensuptu. Bu din eski Etiyopya topraklarından çıkmıştı. Saçına  “Rasta” olarak bilinen ancak orijinal olarak “Dreadlock” olan stili yapmasının nedeni de dini inancıydı. Bu dini inançta saçların rasta yapılması, heybetli görünüm sağladığı için düşmana korku salmaktır. Saçlarını yıkamak ve kesmek de dinlerine göre yasaktır. 

4.    Rastafarianizm dini inancına göre et yemek yasaktı. Bundan dolayı Marley vejetaryendir. 
 
5.    7 farklı kadından 10 çocuğu olan Marley'in bir de evlatlık çocuğu bulunuyor. Marley “Bir çocuğun bana ait olup olmadığını anlamanın yolu konuşmasına bakmaktır” demiştir.

6.    Gençliğinde el falında çok iddialı olan Marley için çevresindekiler, geleceği görebildiği yorumunu yapmaktaydı. Ünlü sanatçı, müziğe adım attığında fal bakmayı bıraktı ve istekte bulunan kişileri daima reddetti. 

7.    Sporla yakından ilgili olan Marley tam bir futbol tutkunuydu. Aynı zamanda ping-pong oynamayı da severdi.

8.    1977 yılında futbol oynarken ayak başparmağında açılan bir yaradan dolayı deri kanseri (melanoma) olduğu ortaya çıktı. Parmağının kesilmesini istemedi. Çünkü Rastafarianizm inancında mezara tek parça halinde girilmek istenir.

9.    Birleşmiş Milletler "Barış Madalyası", 1978'de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley'e verilmiştir.

10.    Bob Marley, dünya malına ve paraya çok fazla değer vermeyen manevi değerlere karşı olan bağlılığı ve mütevazı kişiliği ile bilinmektedir. Bu anlamda oğlu Ziggy’e son sözlerinde ”para hayatı satın alamaz’’ cümlesini dile getirmiştir.
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...