150 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava ! 150 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava ! 150 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava ! 150 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !

Punch Nedir, Nasıl Yapılır?

Tarih: 25.01.2023 12:29
Punch Nedir, Nasıl Yapılır?
Punch nakışı son zamanların gözde hobilerindendir. Punch nakışı, kendine uğraş bulmayı sevenlerin yeni gözdesi. Ortaya bir iş çıkarma amacı olmadan vaktini verimli değerlendirmek isteyenler için punch nakışını özellikle tavsiye ederiz. Üretici ruhunuzu el işiyle birleştirmek için punch iğnesi seti alıp hemen başlayın. Punch, iğne ucuna iplik geçirilerek belirli modeli bu iğne ile işleme işlemidir. 

Punch Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

 Gereken malzemeleri punch nakış seti alarak toplu olarak alabileceğiniz gibi tek tek de temin edebilirsiniz.

•    Punch iğnesi seti
•    Ayarlanabilir kasnak 
•    Punch nakışına uygun kumaş 
•    Yapacağınız modelin çıktısı
•    Karbon kağıdı
•    Kalem 

Punch Nakışı Nasıl Yapılır? 

1.    Punch Model Çizimi

İlk olarak işlemek istediğiniz modeli belirlemeniz gerekmektedir. Belirlenen modeli kumaş üzerine çizmeliyiz ki kolay bir punch işleme olsun. Kumaşı düz-sert bir zemine koyun. Tam olarak işleme yapmak istediğiniz alanın üzerine karbon kağıdını yerleştirin. Karbon kağıdının tam üzerine de işlemek istediğiniz model çıktısını koyun. Model çıktısını kalemle hafif sert şekilde çizin. Model çizimini tamamladıktan sonra kumaşı ayarlanabilir kasnağa gergin olacak şekilde yerleştirmelisiniz. 

2.    Punch İğnesini Ayarlama

Punch iğnesi seti içerisinde bu aşamada işinizi kolaylaştıracak her malzeme bulunur. İğne seti içerisinden ip kalınlığına göre kullanacağınız iğne ucunun kalınlığını belirleyin. İpi, iğne setinin içerisindeki aparatlar yardımıyla iğneden geçirin. Punch kaleminin üzerindeki kalem ayarını yapın. Punch kalemi ayarı, kumaşın kalınlığına ayarlanmalıdır. Aynı zamanda kalem ayarınızı yükselttikçe kabarık ilmeklerle dolu harika bir punch işleme elde etmeniz mümkün. 

3.    Model İşleme 

Ayarlanan punch iğnesi ile kasnağa gerdiğiniz kumaşın üzerindeki modeli işlemeye başlayabilirsiniz. İşlediğiniz modelin kabarık ve göz dolduran görünüşe sahip olmasını isterseniz, “Punch İğnesini Ayarlama” maddesinde de anlattığımız gibi kalem ayarını yükseltmeniz yeterli olacaktır. 

Son olarak işlemesi biten modelinizi istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Modern bir çerçeve ile çerçeveletip tablo şeklinde ev dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Özellikle minimal ev dekorasyonlarında çok tercih edilen punch nakışlı tablolar evinize çok yakışacak. Punch yastık, punch bardak altlığı, punch havlu, punch bebek battaniyesi de evinize renk getirecek ev aksesuarlarından biri olabilir.  

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
Size nasıl yardımcı olabiliriz?