Birbirinden Özel Çin Mutfağı Sosları

Tarih: 06.03.2023 16:26
Birbirinden Özel Çin Mutfağı Sosları
Çin mutfağı, Uzak Doğu ülkeleri ve Çin restoranları sayesinde dünyanın birçok yerinde tanınan mutfaklardan biridir. Çeşit bakımından çok zengin olan Çin mutfağı, Çinlilerin yaşadığı her yörede farklılık göstermektedir.  Çin mutfağı Uzak Doğu ülkeleri dışında farklı malzemelerle yeniden yorumlamaya açıktır. Farklı yorumlamalara açık olan Çin mutfağı, yeme ve pişirme şekli konusunda nevi şahsına münhasırdır. Çin mutfağında yemekler, wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmekte ve pişirilen yemekler yemek çubuklarıyla yenmektedir. Çin mutfağı ne kadar farklı yorumlanırsa yorumlansın yeme ve pişirme şekli değişmemektedir. Farklı baharat ve çeşnilerle tatlandırılan çeşitli soslar da Çin mutfağında tartışılmaz bir yere sahiptir. Yiyeceklerin tadını zenginleştiren Çin mutfağı soslarında temel malzeme olarak çoğunlukla soya sosu, sarımsak, sirke, tuz, şeker ve nişasta kullanılmakta. Lezzet tabanı olan Çin mutfağı soslarını birlikte tanımaya ne dersiniz?

Soya Sosu: Soya fasulyesinin su, tuz ve tahıllarla birlikte fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen ve Çin mutfağında yaygın olarak kullanılan bir sostur. Soya Sosu, geleneksel hazırlama yöntemine sahip, doğal olarak mayalanan bir lezzet artırıcıdır. 17. yüzyıldan günümüze gelmiş bu tat,  Asya mutfağından sonra Amerikan mutfağının da vazgeçilmez sosu haline gelmiştir.

Soya sosu, pek çok çeşidiyle et marinesi, salata ve erişte sosu, Çin mantısı için dip sos ve deniz ürünlerini çeşnilendirmek için kullanılan ağız sulandıran lezzettir. Makarna sosu olarak ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanan lezzet tamamlayıcı Soya sosu tüketimi, tiroit ilaçları ile etkileşiminden kaynaklı olarak tiroit hastalarına önerilmemektedir.

Tatlı-Ekşi Sos: Son zamanlarda ülkemizde de özellikle tavuk yemeklerinde tercih edilmeye başlayan tatlı ekşi sos, Çin mutfağının vazgeçilmez soslarından bir diğeri. Temel içeriğinde toz şeker, soya sosu, domates sosu, ananas suyu ve mısır nişastası bulunan tatlı ekşi sos, tavuk ve hindi yemeklerini şölen haline getiren lezzettedir.

İstiridye Sosu: Son derece güçlü tada ve renge sahip istiridye sosu, marine edilmiş etlerle yapılan yemekler ve et sotelerinde kullanılmaktadır. Kabuklu istiridye, soya sosu, şeker, tuz ve mısır nişastasıyla kolaylıkla yapılabilecek istiridye sosu, kullanıldığı yemeklerin tadına güçlü dokunuşlar sağlamakta. Bu sos en sık istridye soslu tavuk ve istridye soslu brokoli tariflerinde kullanılmaktadır.  Marine etlerle kullanılan istiridye sosu, vejetaryenlere özel mantarla birlikte kullanımı da yaygındır.

Hoisin Sosu: Hoisin sosu, Çin mutfağının en aromatik sosu olarak bilinmektedir. Çin böreği ve Pekin ördeği yanında dip sos olarak servis edilen Hoisin sosu barbekü sosu olarak da bilinmektedir. Hoisin sosu, baskın aromaları bulunan yiyeceklerden meydana gelmektedir. Soya, şeker, un, sirke, tuz, sarımsak, kırmızı biber ve susam yağından yapılan Hoisin sosu, domuz eti ile yapılan yemeklerde de daldırma sos olarak tüketilmektedir.

Sarımsaklı Acı Biber Sosu: Kırmızı chili biberi ve sarımsağın mükemmel uyumunu yansıtan sarımsaklı acı biber sosu, ızgara tavuk marinasyonunda ya da pilavlara aroma katmak için kullanılan sos çeşididir.
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...